Bor – rola w organizmie i działanie lecznicze

0
282

Bor to pierwiastek występujący w organizmie człowieka w ilościach śladowych. Jego rola w odpowiednim funkcjonowaniu organizmu nie została jeszcze jak dotąd w pełni udowodniona. Istnieje jednak wiele badań potwierdzających fakt, iż jego niedobór lub nadmiar mogą powodować poważne dolegliwości, a nawet ciężkie choroby.

Funkcje boru w organizmie

Choć funkcje boru w organizmie nie zostały do końca poznane, uważa się, że wpływa on na wiele ważnych procesów w nim zachodzących. Można wśród nich wyróżnić:

  • Wywiera korzystny wpływ na pamięć i funkcje intelektualne. Zauważono, iż suplementacja borem u pacjentów z problemami z pamięcią powodowała znaczną poprawę zarówno pamięci krótkotrwałej, jak i długotrwałej.
  • Suplementacja borem u pacjentów z zaburzeniami koordynacji ruchowej, koncentracji i zdolności manualnych miała wpływ na złagodzenie tych objawów.
  • Obecność boru w organizmie sprzyja aktywności testosteronu i estrogenów. Pełni więc szczególną rolę w procesie budowy masy mięśniowej (co ma znaczenie na przykład dla kulturystów), a także łagodzi dolegliwości związane z okresem menopauzy u kobiet.
  • Ma wpływ na przyswajalność i przekształcanie niektórych witamin oraz kontroluje poziom innych pierwiastków w organizmie, takich jak wapń, miedź i magnez.

Niedobór boru w organizmie

Bor to pierwiastek, który wpływa na pamięć, koncentrację i koordynację ruchową
Bor to pierwiastek, który wpływa na pamięć, koncentrację i koordynację ruchową

Zbyt niski poziom boru w organizmie nie grozi osobom zdrowym, stosującym zróżnicowaną dietę. Może natomiast wystąpić u ludzi, którzy długotrwale przyjmują leki wpływające na zaburzenia wchłaniania boru lub stosują dietę zbyt ubogą w bor. Jedną z substancji, które mogą hamować przyswajanie boru, jest mleczan magnezu, stosowany do wyrobu suplementów diety zawierających magnez. Objawy niedoboru boru są nieswoiste i mogą być mylone z innymi symptomami. W ciężkich, nieleczonych przypadkach, może dojść do utraty wapnia z organizmu, demineralizacji kości, osteoporozy, zaburzeń hormonalnych, chorób zwyrodnieniowych stawów, a nawet do nowotworu prostaty.

Nadmiar boru w organizmie

Bor to pierwiastek, którego organizm nie magazynuje w tkankach i jego nadmiar zdarza się bardzo rzadko. Objawy świadczące o zbyt wysokim poziomie tego minerału w organizmie to biegunka, bóle brzucha, bóle głowy, nadmierne wypadanie włosów, osłabienie, rozdrażnienie, depresja, a nawet drgawki.

Naturalne źródła boru

Zbilansowana, zdrowa dieta powinna dostarczyć naszemu organizmowi wystarczającą ilość boru. Najlepsze źródła tego pierwiastka to jabłka, gruszki, brzoskwinie, jagody, rodzynki, suszone śliwki i winogrona. Mogą nam go dostarczyć również fasola, warzywa strączkowe, orzechy, jaja, miód i wino.

Rekomendowana dzienna dawka boru dla człowieka

Owoce to dobre źródło boru
Owoce to dobre źródło boru
Organizm człowieka przyswaja z pożywienia około 2 – 4 mg boru dziennie. Zazwyczaj suplementacja borem nie jest konieczna, jednak osoby przyjmujące przez dłuższy czas leki zawierające antacyd (magnez, mleczan magnezu) mogą jej potrzebować. Nie ustalono rekomendowanej dziennej dawki boru, jednak większość specjalistów sugeruje przyjmowanie 3 mg boru na dobę w przypadku niedoboru. Nie należy przy tym przekraczać dawki 10 mg, gdyż uznaje się ją za trującą dla człowieka.

Bor – o czym warto wiedzieć?

Bor wykazuje właściwości, które wykorzystuje się w leczeniu chorób, a także w celu wzmocnienia działania innych substancji:

  • Hamuje procesy szybkiego starzenia się skóry,
  • Stosuje się go pomocniczo w leczeniu nowotworów, reumatoidalnego zapalenia stawów, podwyższonego cholesterolu we krwi i zbyt niskiego poziomu witaminy D w organizmie.
  • Wykorzystuje się go w leczeniu objawów towarzyszących menopauzie.
  • Wzmacnia działanie produktów pochodzenia roślinnego, mających w swoim składzie fitoestrogeny, na przykład sangwiniarni kanadyjskiej, łopianu, lucerny, opornika łatkowatego, pluskwicy groniastej, palmy karłowatej, koniczyny łąkowej, granatu, lukrecji czy tymianku.
  • Potęguje działanie preparatów zawierających testosteron, na przykład Testodermu.
  • Dodatkowe dawki boru mogą wpływać na złagodzenie symptomów alergicznych, ponieważ u osób cierpiących na alergię często występuje niedobór boru w skórze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here