Chlor – pierwiastek równowagi

1
187

Chlor to jeden z trzech elektrolitów (obok sodu i potasu), który w organizmie występuje w postaci anionu chlorkowego. Jest składnikiem wszystkich płynów pozakomórkowych. Znaleźć go można w kwasie solnym znajdującym się w żołądku, ślinie, a także skórze i kościach. Chociaż chlor kojarzyć się może ze szkodliwym działaniem, to jego obecność (w odpowiednich ilościach) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Funkcje chloru w organizmie

Chlor wraz z sodem tworzą związek, który ma w organizmie następujące zadania:

  • Utrzymanie właściwego poziomu wody w komórkach ciała,
  • Utrzymanie równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie,
  • Utrzymanie na odpowiednim poziomie ciśnienia osmotycznego organizmu,
  • Utrzymanie prawidłowej gospodarki elektrolitowej,
  • Umożliwienie wchłaniania witaminy B12,
  • Umożliwienie oczyszczania krwi,
  • Branie udziału w reakcjach organizmu,
  • Przeciwdziałanie odkładania się zbyt dużej ilości tłuszczu w komórkach ciała.
Chlor przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu w tkankach
Chlor przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu w tkankach

Niedobór chloru w organizmie

Zbyt mała ilość chloru w organizmie może przyczynić się do wystąpienia objawów chorobowych takich jak nudności, wymioty i nieprawidłowe trawienie, ale także zaburzenia pamięci. Dotyczą one trudności z zapamiętywaniem nowych informacji i przypominaniem sobie znanych wiadomości. Jeśli niedobór chloru utrzymuje się przez dłuższy czas, może nawet dojść do obrzęku mózgu. Leczenie w takim przypadku nie daje żadnej gwarancji powrotu do zdrowia.

Nadmiar chloru w organizmie

O ile w przypadku większości składników odżywczych większe prawdopodobieństwo stanowi ich niedobór w organizmie, tak w przypadku chloru częściej można spodziewać się jego nadmiaru. Jego przyczyną może być dieta o dużej zawartości soli, zmniejszone stężenie białka całkowitego znajdującego się we krwi, zagęszczenie krwi (które może mieć miejsce w wyniku odwodnienia), a także utrata wodorowęglanów poprzez układ pokarmowy. Nadmiar chloru w organizmie może również towarzyszyć chorobie Cushinga i chorobach nerek. Nadwyżka tego pierwiastka objawia się zwykle zaburzeniami ze strony układu nerwowo – mięśniowego. Ostre przypadki mogą skończyć się kwasicą metaboliczną, o której mogą świadczyć zmęczenie, wymioty i nudności.

Źródła chloru

Chlor pozyskujemy najczęściej z soli, której używamy do przyrządzania potraw, a także tej, którą stosuje się w wytwórstwie takich produktów spożywczych jak wędliny i sery. Niewielkie ilości chloru można też znaleźć niekiedy w wodzie pitnej i niektórych rodzajach wody mineralnej.

Niektóre wody mineralne zawierają chlor
Niektóre wody mineralne zawierają chlor

Normy spożycia chloru

Niemowlęta do 5 miesiąca życia powinny dziennie przyjmować z pokarmem 190 mg chloru. Od 5 do 12 miesiąca ich zapotrzebowanie dzienne wzrasta do 570 mg/d. Dzieci między 1 a 3 rokiem życia powinny przyjmować 1150 mg/d, a między 4 a 6 rokiem życia – 1850mg/d. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki w wieku 10 – 12 lat powinni dziennie przyjmować dawkę 2000 mg chloru, natomiast w wieku 13 do 18 lat – 2300 mg. Dorośli w wieku od 19 do 50 lat wykazują zapotrzebowanie na chlor w wysokości 2300 mg na dzień. Między 51 a 65 rokiem życia – 2150 mg, między 66 a 77 rokiem życia – 2000 mg. Osoby powyżej 75 roku życia powinny przyjmować wraz z pokarmem 1850 mg tego składnika odżywczego. Osobną grupę stanowią kobiety w ciąży i karmiące piersią, które powinny spożywać dziennie 2300 mg chloru.

Zatrzymywanie wody w organizmie

W środkach masowego przekazu często pojawia się informacja o tym, iż nadmiar spożywanej soli powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie. Sól składa się z dwóch pierwiastków – sodu (Na) i chloru (Cl). Stąd sól oznaczamy NaCl. Jednak to nie chlor jest główną przyczyną zatrzymywania się wody w tkankach ciała, a sód.

Chlor w kranie i w basenie

O chlorze najczęściej słyszymy w kontekście dezynfekcji wody z kranu oraz w basenie. Warto wiedzieć, że ilość chloru stosowana zarówno do dezynfekcji wody zdatnej do picia, jak i tej w basenie, jest nieszkodliwa dla człowieka. Jak dotąd nie udowodniono też naukowo faktu, jakoby powodował on alergie. Chlor jednak jest środkiem silnie drażniącym, dlatego może zaostrzać nasilenie już istniejących chorób alergicznych, w tym astmy.

1 KOMENTARZ

  1. Mam zakorzenione w dzieciństwie przeświadczenie, że chlor jest okropny:D Nie można nam było pić nieprzegotowanej wody z kranu za żadne skarby świata:D A teraz (choć może jakość wody w kranie jednak jest lepsza)można podobno pić spokojnie wodę z kranu, i do tego okazuje się, że chlor ma pozytywne dla naszego zdrowia właściwości. Ciekawe, ile jeszcze bzdur nam wmawiano za dzieciaka 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here