Fluor – niezbędny składnik dla zdrowych zębów i kości

1
212

Fluor należy do mikroelementów, które znaleźć można niemal we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych organizmu człowieka. Ponad 96% tego pierwiastka znajduje się w zębach i kościach. W produktach stomatologicznych znajduje zastosowanie jako środek działający przeciwpróchniczo i wzmacniająco na struktury zębów.

Funkcje fluoru w organizmie

Fluor to przede wszystkim pierwiastek niezbędny do odpowiedniej mineralizacji kości i zębów. Poziom fluoru w organizmie wpływa na twardość szkliwa oraz ochronę przed próchnicą. Zapobiega zwapnieniom kości i chorobom serca. Prawidłowe wchłanianie fluoru zapewnia obecność wapnia.

Naturalne źródła fluoru

Człowiek pobiera większą część fluoru z wody pitnej. W zależności od miejsca pochodzenia i rodzaju wody może ona zawierać mniej niż 0,1 mg/l, a w innym przypadku nawet 20 mg/l. Dobre źródło tego pierwiastka stanowią wody lecznicze i mineralne. W pokarmach znajduje się w ilościach śladowych, ale zawierają go takie produkty jak herbata, zboża, ryby, wątroba, soja, marchew, brokuły, rzeżucha, kapusta i szpinak.

Picie herbaty dostarcza naszemu organizmowi niewielkie ilości fluoru
Picie herbaty dostarcza naszemu organizmowi niewielkie ilości fluoru

Dzienne zapotrzebowanie organizmu człowieka na fluor

Dawkę fluoru, jaką człowiek powinien pobierać codziennie z pożywienia, wyraża się w miligramach. Jej wysokość zależy od wieku i płci i przedstawia się następująco:

 • Dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia: 0,7mg,
 • Dzieci w wieku od 4 do 8 roku życia: 1,0 mg,
 • Dzieci w wieku od 9 do 13 roku życia: 2,0 mg,
 • Dziewczęta i kobiety w wieku od 14 roku życia: 3,0 mg,
 • Chłopcy i mężczyźni w wieku od 14 roku życia: 4,0 mg.

Nadmiar fluoru w organizmie

Nadmiar fluoru w organizmie może być niebezpieczny dla zdrowia. Pierwsze objawy świadczące o zatruciu fluorem to uszkodzenie szkliwa i pojawienie się plamek na zębach. Dorośli przyjmujący zbyt duże dawki fluoru cierpią na fluorozę kości, która objawia się wystąpieniem ostróg kostnych, ograniczoną ruchomością stawów oraz usztywnieniem kręgosłupa. U chorych występują wówczas bóle stawów, zwapnienie więzadeł, a także osteoporoza i zaburzenia ze strony żołądka i jelit. Długotrwałe narażenie na przyjmowanie zbyt dużej ilości fluoru skutkuje wystąpieniem zaburzeń metabolizmu kości, układu mięśniowego, układu nerwowego oraz nieprawidłowościami w pracy nerek. Następuje również przedwczesne starzenie się tkanek tętnic i skóry. Badania naukowe potwierdzają, że osoby narażone na nadmiar fluoru w organizmie są bardziej podatne na zachorowanie na nowotwory. Jednorazowa dawka fluorku sodu w wysokości 5 – 10 mg może grozić śmiercią.

Niedobór fluoru w organizmie

Niedobór fluoru w organizmie skutkuje osłabieniem kości i zmniejszeniem się twardości szkliwa zębów. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są pojawienie się próchnicy u dzieci oraz patologiczne złamania kości. Niedobory fluoru możemy uzupełniać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to przyjmowanie fluoru w formie tabletek lub kropli. Można także stosować preparaty do szczotkowania zębów zawierających fluor, lakierować zęby fluorem lub nakładać na nie specjalny żel.

Czemu służy fluoryzacja?

Fluoryzacja pozwala na zminimalizowanie pojawienia się próchnicy zębów
Fluoryzacja pozwala na zminimalizowanie pojawienia się próchnicy zębów

Związki fluoru wykazują działanie wzmacniające szkliwo zębów, dzięki czemu są one bardziej odporne na działanie kwasów i bakterii, które są przyczyną próchnicy. Fluoryzację stosuje się w następujących przypadkach:

 • Zapobieganie próchnicy,
 • Zapobieganie próchnicy wtórnej, która może wystąpić w okolicach protez zębowych, wypełnień i koron,
 • W nadwrażliwych szyjkach zębowych,
 • W nadwrażliwych szyjkach zębowych u pacjentów z aparatem ortodontycznym,
 • W remineralizacji szkliwa i przebarwieniach.

Na czym polega lakierowanie zębów fluorem?

Lakierowanie zębów fluorem (fluoryzacja) to pokrywanie szkliwa lakierem zawierającym fluor. Używa się do tego celu specjalnych pędzelków. Lakier pozostawia się na zębach na pewien czas, tak by mogły się uwalniać jony fluorkowe. Przed lakierowaniem zęby oczyszcza się poprzez skaling oraz zabieg piaskowania. Uważa się, że dzięki fluoryzacji zmniejsza się ryzyko występowania próchnicy aż o 40%.

Fluor u kobiet w ciąży

Badania wykazują, że nadmierne dawki fluoru spożywane przez kobiety ciężarne mogą być niebezpieczne dla płodu. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo obniżenia masy urodzeniowej dziecka, zmniejszenie się obwodu główki, a nawet wystąpienia zaburzeń rozwojowych.

1 KOMENTARZ

 1. Ostatnio spotyka się opinie mówiące, że fluor jest szkodliwy i pasta do zębów nie powinna go zawierać. Nasza dentystka z kolei ostatnio powiedziała, że swoim dzieciom daje pastę z fluorem, a do tego starszej córce podaje tabletki z fluorem od małego do teraz, a mała ma 12 lat. Dodam, że dziewczynka nie ma ani jednej dziurki w zębie. Choć pewnie, jako córka dentystki, stosuje jeszcze inne zasady:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here