Jagody Goji

0
70

Mała czerwona jagoda Goji rośnie na krzewach Kolcowoju Chińskiego i pochodzi z Tajwanu, Korei, Japonii, Mongolii i Chin oraz Tajlandii. Roślina osiąga do trzech metrów wysokości, a jej owoce sięgają nawet 5 centymetrów. Jagody Goji lub owoce goji (nazwy stosowane zamiennie) dojrzewają od sierpnia do października. Ich zbiór polega na bezdotykowym strząsaniu jagód, aby zachować wszystkie ich dobroczynne składniki, a następnie suszy się je na specjalnych matach w słońcu. Nazywane są najzdrowszym pokarmem świata.

Właściwości jagód Goji

Jagody Goji są od wieków stosowane w medycynie chińskiej, japońskiej, koreańskiej i tybetańskiej. Pierwsze wzmianki pojawiły się w starożytnej, chińskiej księdze, gdzie opisywano lecznicze rośliny. Owoce Goji są źródłem silnych przeciwutleniaczy, wapnia, żelaza, fosforu, karotenu, luteiny, tiaminy, ryboflawiny oraz kwasów: nikotynowego i askorbinowego. W 100 gramach suchych owoców jest tyle samo witaminy C co w cytrynie. Ponadto suszone jagody dostarczają aminokwasów, węglowodanów, błonnika i tłuszczu, w tym korzystnych kwasów nienasyconych: oleinowego i linolowego. Owoce mają niski indeks glikemiczny co sprawia iż, są polecane dla osób chorujących na cukrzycę. Duża zawartość antyoksydantów powstrzymuje procesy starzenia. Luteina i zeaksantyna zawarte w jagodach korzystnie wpływają na wzrok i chronią oczy przed chorobami. Spożywanie owoców Goji z dużą zawartością wapnia wspomaga leczenie osteoporozy i wpływa na stan kości i stawów. Obniżają poziom cholesterolu we krwi, co zmniejsza wystąpienie zawałów i miażdżycy. Owoce wpływają na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Jagody goji
Jagody goji

Dieta odchudzająca z udziałem owoców goji

Owoce Goji często też wykorzystuje się w dietach odchudzających. Duża zawartość polisacharydów sprzyja florze bakteryjnej jelit,, a obecność błonnika pomaga wyregulować procesy trawienne. Ponadto,jagody te mają dużą zawartość składników odżywczych przy niskiej kaloryczności. Dieta opracowana z myślą o osobach pragnących zachować lub uzyskać szczupłą sylwetkę zakłada między innymi codzienne picie 2 do 4 szklanek soku z owoców Goji.

Dawkowanie jagód Goji

Jak powinno się dawkować owoce Goji? Ich korzystne działanie można zauważyć po codziennym spożywaniu od 5 do 15 g tych owoców. Nie powodują one żadnych skutków ubocznych, jednak ze względu na zawartość silnie działających składników osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą wchodzić z nimi w interakcje. Opinie dietetyków i lekarzy co do spożywania jagód Goji są zgodne – należy dawkować je z rozsądkiem. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży i dzieci. Długotrwałe przyjmowanie zbyt dużej dawki witamin jest groźne dla zdrowia i grozi hiperwitaminozą. Owoce Goji mogą być spożywane także w postaci tabletek, kapsułek, soków i herbaty, najlepsze są jednak w koktajlach i deserach ze świeżych owoców.

Po liście pełnej zdrowych jagód goji w postaci kapsułek i soków poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych produktów suszonych na bazie jagód goji. Sprawdź, gdzie kupić jagody goi w dobrej cenie:

Uprawa jagód Goji

Kolcowój chiński można uprawiać także w naszych warunkach klimatycznych, w ogrodzie czy na działce. Jest on stosunkowo odporny na suszę, wilgoć, wysoką temperaturę i mróz. Lubi żyzną i przepuszczalną glebę, natomiast źle rośnie na glebie podmokłej. Stanowisko do jego uprawy powinno być ciepłe i nasłonecznione. Pierwszych owoców można się spodziewać po 2 – 3 latach od zasadzenia.

Zobacz dlaczego warto sięgnąć po jagody goji:

Jakie jagody Goji wybrać i kupić?

Jeśli uprawa własnych jagód nie wchodzi w rachubę, możemy sięgnąć po owoce na polskim rynku. Jak wybrać dobre jagody? Dostępne są one w postaci suszu i bardzo ważne jest źródło ich pochodzenia, ponieważ można spotkać jagody z Chin traktowane mocznikiem, fosforanami i pestycydami, które są bardzo szkodliwe. Dokonując zakupu zwróćmy uwagę, aby owoce pochodziły z upraw ekologicznych zgodnych z normami europejskimi.

Producenci i cena jagód Goji

Wśród producentów jagód Goji znajdują się Smart Cafe, Olvita, Intenson, Smakosz i Agnex. Za kilogram suszonych owoców zapłacimy około 40 – 50 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here