Olej lniany

0
64

Olej lniany zyskał w ostatnim czasie dużą popularność ze względu na swoje silne właściwości prozdrowotne, szerokie działanie, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, bogactwo składników mineralnych i prostotę stosowania. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące oleju lnianego – w jakich problemach zdrowotnych może nam pomóc i jak go stosować.

Wartości odżywcze oleju lnianego

Nieoczyszczony olej lniany zawiera ogromną ilość kwasów omega – 3 (kwasu alfa – linolenowego, ALA), bo stanowią one aż 50% jego zawartości. W jednym litrze tego oleju znajduje się więc ponad 500 ml tych cennych składników. Ponadto, zawiera on także około 150 ml kwasów omega – 6 (kwasu linolowego, LA) i około 170 ml kwasów omega – 9 (kwasu oleinowego, O). Zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych to około 100 ml. Ponadto, olej lniany jest dobrym źródłem witaminy E. Jego wartość kaloryczna w 100 g produktu to 884 kcal.

Właściwości

Ze względu na bogactwo składników odżywczych, olej lniany wpływa korzystnie na wiele procesów odbywających się w naszym organizmie. Poniżej przedstawiamy wybrane właściwości tego produktu:

 • Wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną,
 • Olej lniany Puritans Pride
  Olej lniany Puritans Pride
 • Wspomaga procesy uczenia się,
 • Przeciwdziała ADHD,
 • Łagodzi objawy menopauzy u kobiet i wspomaga czynność macicy,
 • Wspomaga leczenie depresji,
 • Wspiera procesy trawienne,
 • Regeneruje błony śluzowe w całym układzie pokarmowym,
 • Stosowany jest pomocniczo w leczeniu schorzeń układu nerwowego i sercowo – naczyniowego,
 • Przeciwdziała powstawaniu raka,
 • Wzmacnia układ immunologiczny,
 • Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej,
 • Działa korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci.

Istnieją badania potwierdzające, iż odpowiedni poziom kwasów omega – 3 w organizmie kobiety w ciąży wpływa na rozwój układu nerwowego u płodu. Z kolei przyjmowanie oleju lnianego przez mężczyzn budzi kontrowersje. Niektóre źródła podają, że może on wpływać korzystnie zarówno na płodność, jak i ochronę gruczołu prostaty przed nadmiernym rozrostem. W innych źródłach jednak znaleźć można skrajnie odmienne informacje, mówiące o tym, iż olej lniany ma szkodliwy wpływ na zdrowie mężczyzn i powoduje rozrost prostaty.

Zastosowanie lecznicze

Olej lniany można stosować nie tylko jako suplement diety; często podaje się go (lub używa zewnętrznie) w celach leczniczych. Wpływa na poprawę pracy jelit i wątroby i pomaga obniżyć poziom cholesterol we krwi. Może być stosowany w atopowym zapaleniu skóry i trądziku. To również dobry środek na zaparcia.

Picie oleju lnianego – dawkowanie

Olej lniany należy spożywać wyłącznie na zimno. Dorośli, zapobiegawczo, mogą przyjmować 1 – 2 łyżki dziennie, a w celach leczniczych 6 – 8 łyżek dziennie. Dawka wzmacniająca organizm dzieci w wieku przedszkolnym wynosi 2 – 3 łyżki oleju dziennie. Tłuszcz ten można także z powodzeniem podawać niemowlętom. Co więcej, jest on o wiele lepszym źródłem składników odżywczych niż na przykład masło.

Ssanie oleju

Jednym ze sposobów użycia oleju lnianego dla wzmocnienia zdrowia jest tak zwane ssanie oleju, metoda znana od tysięcy lat, jednak współcześnie rozpropagowana głównie za sprawą ukraińskiego lekarza, doktora R. Karacha. Codziennie rano, na czczo, przepłukuje się usta olejem przez około 15 – 20 minut. Po tym czasie olej wypluwamy, przepłukujemy usta wodą i myjemy zęby. W ten sposób pozbywamy się toksyn z organizmu. Ssanie oleju ma pomagać w przebiegu wielu chorób i dolegliwości, między innymi leczy zatoki, próchnicę, a nawet migreny, trądzik czy egzemę.

Dieta dr Budwig

Dieta opracowana przez niemiecką biochemiczkę dr Johannę Budwig opiera się na spożywaniu łatwej do przyrządzenia pasty ( miksujemy 5 – 6 łyżek oleju i 12,5 dag białego sera) oraz kilku prostych zasadach:

 • Pastę spożywamy codziennie, ewentualnie doprawiamy ziołami,
 • Eliminujemy z diety konserwowane produkty, a także inne tłuszcze,
 • Wskazane jest dodatkowe spożywanie siemienia lnianego.

Dieta dr Budwig pomaga w przebiegu takich chorób jak miażdżyca, nowotwory, depresja, dermatozy czy choroba Alzheimera.

Olej lniany w pielęgnacji ciała

Olej lniany to także świetny kosmetyk. Może być stosowany do olejowania skóry twarzy i skóry głowy, a efekty jego stosowania zobaczymy już po pierwszym zabiegu. Olej ten zapobiega łamliwości włosów, nadaje im piękny połysk, odżywia je i nawilża. Ponadto, chroni skórę przed trądzikiem i nadaje jej świeży wygląd. Zapobiega też łamliwości paznokci i sprawia, że stają się twardsze. Opinie użytkowników oleju lnianego są bardzo entuzjastyczne, ma on już po pierwszym zastosowaniu przynosić widoczne efekty.

Zastosowanie w kuchni

Jak spożywać olej lniany? Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że oleju tego nie należy podgrzewać w żaden sposób. Jest to jednak dobry dodatek do sałatek, surówek czy białego sera.

Olej lniany budwigowy
Olej lniany budwigowy

Gdzie kupić olej lniany?

Kwasy omega – 3 zawarte w oleju lnianym szybko poddają się utlenianiu, dlatego olej ten powinien być odpowiednio przechowywany. Najbezpieczniej będzie, gdy zakupimy go od sprawdzonego sprzedawcy w sklepie ze zdrową żywnością lub w aptece.

Jaki olej lniany wybrać i kupić?

Warto zwrócić uwagę na zawartość kwasów podaną na etykiecie. Niektórzy producenci zamieniają kwas omega – 3 (kwas linolenowy) na kwas omega – 6 (kwas linolowy). Taki zabieg zaburza proporcję kwasów w oleju sprawiając, że traci on swoje cenne właściwości. Podczas zakupów zwróćmy uwagę, by na etykiecie widniał napis „wysokolinolenowy”.

Producenci i cena oleju lnianego

Popularni producenci oleju lnianego to Lenvitol, Vitacorn i Semco. Najlepszy, nierafinowany olej, nie jest tani. Za 100 ml tego cennego tłuszczu zapłacimy od 5 do 20 złotych. Olej lniany w kapsułkach kosztuje od 5 do 30 złotych za 60 sztuk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here