Przepis na wino z aronii

2
3692

Aronia jest rośliną chętnie uprawianą w Polsce. Owoc ten wykazuje dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Aronię wykorzystuje się głównie do przygotowania domowych przetworów. Wspaniale smakuje w konfiturach, sokach czy nalewkach, ale także zrobimy z niej doskonałe wino.

Alkohol wykonany z aronii ma cierpki smak, głęboki rubinowy kolor i będzie smakował osobom, które gustują w winach półwytrawnych i wytrawnych. Owoce aronii mają wiele właściwości prozdrowotnych, które korzystnie wpływają na układ krwionośny. Dzięki bioflawonidom i rutynie w nich zawartych, organizm chroniony jest przed chorobami serca i odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Owoce bogate w witaminy i przeciwutleniacze pomagają regulować ciśnienie tętnicze, zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory oraz są pomocne przy dolegliwościach żołądkowych. Aronia jest doskonałym produktem do wyrobu domowego wina. Owoce są trwałe i szybko się nie psują. Posiadają dużą zawartość soku (około 75%) i przez to są wydajne w procesie tłoczenia. Zaczyn przygotowany z aronii dobrze fermentuje, i równie łatwo można go przefiltrować. Otrzymane wino ma charakterystyczny smak i może konkurować z gronowymi alkoholami.

Wino aroniowe – Ranking TOP 5

Przepis na wino z aronii

Aby przygotować wino z aronii w domu, należy przygotować: 7 kilogramów owoców, 5 litrów wody, 2 kilogramy cukru, drożdże i pożywkę do wina czerwonego. Z podanych składników uzyskamy około 10 litrów 12% wina. Najpierw trzeba zamrozić aronię na kilka dni, aby pozbyć się nadmiernej goryczy. Potem należy rozgnieść owoce, najlepiej widelcem i przygotować cukrowy syrop – zalewając cukier ciepłą wodą. Następnie trzeba włożyć do przygotowanej butli owoce i syrop oraz dodać drożdże wraz z pożywką. Po około dwóch tygodniach należy oddzielić sok od owoców i przelać go do butli. Po 6 tygodniach znów trzeba zlać wino znad osadu i powtarzać tę czynność co 2 – 3 tygodnie. Wino z aronii jest gotowe po pół roku.

Sok z aronii
Sok z aronii

Sok z aronii

Porównaj aktualne ceny

2 KOMENTARZE

  1. Zarówno domowe wino z aronii, jak i nalewka z aronii mają działanie prozdrowotne i polecam wszystkim panom i paniom w dojrzałym wieku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here