Sok z brzozy

0
225

Sok z brzozy, woda brzozowa czy w końcu sok brzozowy zwany jest także inaczej oskołą lub bzowiną. Jest to produkt naturalny, pozyskiwany bezpośrednio z pnia drzewa. Sok brzozowy to płyn niezwykle bogaty w składniki mineralne. Smakuje jak lekko osłodzona woda, z której w 95% się składa. Pozostałe 5 % to same dobroczynne składniki.

Zastosowanie soku z brzozy

Sok brzozowy zawiera łatwo przyswajalne pierwiastki śladowe takie jak: potas, magnez, wapń, żelazo i fosfor. Jest nazywany napojem izotonicznym, gdyż zawiera elektrolity potasu, wapnia i fosforu, które znakomicie nawadniają organizm. Ponad to zawiera kwasy owocowe: cytrynowy i jabłkowy, związki żywiczne i garbniki roślinne. Ze względu na liczne sole mineralne, aminokwasy i pierwiastki śladowe, sok z brzozy nie toleruje wysokich temperatur. Nie należy go podgrzewać, ani wystawiać na intensywne działanie promieni słonecznych.

Gdzie kupić sok brzozowy?

Sok z brzozy możemy zakupić w sklepach ze zdrową żywnością i nawet w niektórych marketach. Cena soku brzozowego waha się w zależności od producenta i oscyluje wokół 10 złotych za litr. Można także samemu pozyskać osłokę po przez spuszczanie soku z drzewa. Najlepszym terminem jest wiosna. Wybieramy dorodne drzewo, w wieku około 10 lat i odpowiednio grubą gałąź ( 3-5 cm) bez oznak zagrzybienia. Soku nie zbiera się kiedy brzoza wypuści już pączki i liście. Aby sprawdzić czy uzyskamy sok, można uciąć małą gałązkę i poczekać minutę czy pocieknie woda. Metod zbioru jest parę: można nawiercić otwór na głębokość 5 cm i wstawić w niego kranik lub rurkę, po którym będzie spływał płyn. Można również naciąć lekko siekierką pień i podłożyć pod to jakiś pojemnik. Sok spływa powoli i trzeba się uzbroić w cierpliwość. Kolejnym sposobem jest ucięcie dość grubej gałązki i przywiązanie do niej np. butelki do której będzie spływał cenny nektar. Miejsce po otworze zabijamy kołkiem i smarujemy maścią przeciwgrzybiczną dla drzew. Prawidłowe pozyskanie soku nie szkodzi drzewu. Płynu z brzozy nie filtrujemy, możemy jedynie przecedzić go przez sitko. Bzowinę przechowujemy w lodówce do 4 dni. Pijemy po jednej szklance dziennie. Aby polepszyć smak soku możemy dodać do niego cytrynę, miętę czy miód.

Właściwości wody brzozowej

Właściwości zdrowotne mają, także liście z drzewa i dojrzewające pączki. Sok warto pić przez cały rok, gdyż wzmacnia organizm i reguluje przemianę materii. Polecany jest starszym osobą, po przebytych przewlekłych chorobach i w rekonwalescencji. Jest pomocny przy kamicy nerkowej, bo pomaga wydalić złogi z pęcherza i moczowodów. Wiele osób wierzy w jego antynowotworowe działanie, badania jedynie potwierdziły polepszenie samopoczucia u osób z zaawansowanym stadium raka. Medycyna chińska mówi, iż osłoka dostarcza sił witalnych i oczyszcza wątrobę oraz wpływa na stan naszej skóry.

Kurację można przeprowadzić w ciągu 2-3 tygodni, pijąc po ćwiartce szklanki soku 2-3 razy dziennie. Najlepiej wówczas zrezygnować z picia kawy, herbaty, jedzenia czekolady, szpinaku i szczawiu, gdyż substancje w nich zawarte mogą wchodzić w reakcje chemiczne z osłoką.

Sok brzozowy wykorzystywany jest także w kosmetyce, pod postacią tzw. wody brzozowej. Kwasy owocowe zawarte w bzowinie sprawią, iż przygotowany z niej tonik do twarzy, odświeży i rozjaśni naszą cerę. Stosowany na skórę wspomaga leczenie trądziku, a wmasowywanie w skórę głowy poprawia jej ukrwienie i stymuluje porost włosów oraz zwalcza łupież i łuszczycę. Zewnętrznie bzowinę stosuje się też na rany czy wrzody, co wspomaga ich gojenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here