Witamina D – zdrowe kości i zęby

1
215

Nasz organizm produkuje witaminę D (kalcyferol), kiedy skóra jest poddawana ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Witaminę tę można również znaleźć w wielu produktach spożywczych. Istnieją dwie formy witaminy D. Pierwsza z nich to ergokalcyferol (witamina D2), który występuje w roślinach i drożdżach. Druga to cholekalcyferol (witamina D3), która naturalnie występuje w organizmach zwierzęcych. Witamina D3 jest dużo bardziej skuteczna w zwiększaniu poziomu witaminy D we krwi, dlatego stosowana jest ona w suplementacji.

Funkcje witaminy D w organizmie

Witamina D to w rzeczywistości tak zwany prohormon, który jest modyfikowany enzymatycznie do aktywnej biologicznie cząsteczki. Jego działanie obejmuje wspomaganie organizmu we wchłanianiu wapnia. Wapń i fosfor to dwa minerały, które są niezbędne do budowy kości. Witamina D reguluje gospodarkę wapniowo – fosforową w ciele człowieka. Jeśli organizm dziecka, u którego budują się kości, nie ma wystarczającej ilości wapnia, lub też jeśli nie wchłania go prawidłowo z pożywienia, jego kościec będzie wykazywał zmiany chorobowe. To składnik odpowiedzialny za prawidłowy rozwój i mineralizację kości i zębów.

Skąd czerpiemy witaminę D?

Niewiele produktów spożywczych zawiera kalcyferol, jednak znaleźć ją można w:

 • Tłustych rybach, takich jak tuńczyk, łosoś, makrela,
 • Wątrobie wołowej,
 • Serze,
 • Żółtku jaja,
 • Grzybach,
 • Olejach roślinnych.

Witamina D to jeden z niewielu składników, które nasz organizm może pozyskiwać z innego źródła niż pożywienie. Ludzkie ciało wytwarza witaminę D podczas bezpośredniej ekspozycji skóry na słońce. Z tego powodu nazywana jest ona „słoneczną witaminą”. Już 15 – 20 minut przebywania na słońcu może pokryć 90% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę D. Istnieje jednak kilka warunków, które muszą być spełnione, aby ten sposób pozyskiwania witaminy D był skuteczny:

 • Ciało musi być odsłonięte w co najmniej 20%,
 • Skóra nie może być zabezpieczona preparatem z filtrem UV,
 • W naszej szerokości geograficznej może to nastąpić w okresie od kwietnia do września.
Bezpośrednia ekspozycja na słońce sprawia, że nasz organizm produkuje witaminę D3
Bezpośrednia ekspozycja na słońce sprawia, że nasz organizm produkuje witaminę D3

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę D

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę D uzależnione jest od wieku. Dzieci do 12 miesiąca życia potrzebują 10 µg tej witaminy (1µg oznacza 0,000001 g). Zapotrzebowanie człowieka od 1 do 70 roku życia wynosi 15 µg. Dawka dzienna witaminy D dla osób powyżej 70 roku życia to 20 µg. Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu jej nadmiar może być magazynowany w tkance tłuszczowej. Zapas wystarcza na około 2 miesiące.

Objawy niedoboru witaminy D

Objawy niedoboru witaminy D są niespecyficzne, dlatego podczas diagnozy bierze się pod uwagę, czy pacjent należy do grupy ryzyka. Znajdują się w niej dzieci i osoby starsze, a także osoby o ciemnej karnacji i otyłe. Niedobór witaminy D może również towarzyszyć chorobom takim jak zespoły złego wchłaniania, choroby wątroby i nerek. Wspomniane objawy obejmują:

 • Ogólne zmęczenie,
 • Bóle mięśni i stawów,
 • Bóle głowy i oczu,
 • Skurcze mięśni,
 • Niespokojny sen,
 • Biegunki lub zaparcia,
 • Trudności w koncentracji,
 • Zaparcia lub biegunki,
 • Dolegliwości ze strony pęcherza,
 • Nudności.

Witamina D, podobnie jak witamina A, witamina E i witamina K, są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego jeśli spożywane przez nas produkty z zawartością witaminy D nie zawierają tłuszczu, warto dodać do nich na przykład odrobinę oliwy.

Witamina D dla niemowląt

Niedobór witaminy D u niemowląt i małych dzieci może prowadzić do krzywicy. To choroba charakteryzująca się zaburzeniami we wzroście kości i powstawaniem zniekształceń w układzie kostnym. Mieszanki mleczne są wzbogacane witaminą D. Natomiast niemowlęta karmione piersią powinny przyjmować dodatkowo tę witaminę, gdyż pokarm matki nie zawiera jej wystarczającej ilości.

Podawanie niemowlętom witaminy D3 zapobiega rozwojowi krzywicy
Podawanie niemowlętom witaminy D3 zapobiega rozwojowi krzywicy

Witamina D w leczeniu chorób

Stosowanie suplementacji witaminą D może wspomagać leczenie wielu chorób. Należą do nich osteoporoza, osteomalacja, problem z gruczołem przytarczycznym czy nadciśnienie tętnicze.

Rola witaminy D w zapobieganiu nowotworom

Istnieją pewne przesłanki mówiące, iż przyjmowanie odpowiedniej dawki witaminy D może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów. Dotyczy to w szczególności nowotworu okrężnicy, piersi, prostaty, skóry i trzustki. Zjawisko to wymaga jednak przeprowadzenia bardziej dogłębnych badań.

1 KOMENTARZ

 1. Ostatnio gdzieś przeczytałam, że niedobór witaminy D może powodować depresję. I niestety krótko po tym sama się o tym przekonałam. Wszystkie wyniki dobre, tylko niedobór wit. D. A objawy – brak ochoty do życia:P Zaczęłam teraz jeść suplementy i mam nadzieję, że pomogą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here