Wyciskarka elektryczna

0
105

Nawet najlepszej jakości sok kupiony w sklepie nie dorówna temu, jaki możemy sami wyprodukować w domu – ze świeżych owoców, warzyw czy ziół. Taki własnoręcznie przyrządzony sok to kwintesencja zdrowia. W dodatku, jeśli użyjemy wyciskarki, zachowamy wszystkie cenne składniki odżywcze pochodzące z surowców. Możemy też z powodzeniem przechować taki sok w lodówce.

Jak działa elektryczna wyciskarka do soków z owoców i warzyw i na czym polega jej wyjątkowość?
Sprawdź!

Co wyróżnia elektryczne wyciskarki do soków?

Elektryczne wyciskarki pozwalają na pozyskanie soków z produktów, z którymi nie radzą sobie nawet sokowirówki. Przy pomocy wyciskarki przyrządzimy soki nie tylko z takich surowców jak marchewki czy jabłka. Urządzenie to bowiem pozwoli też na wyciśnięcie soku z owoców jagodowych, winogron, pomidorów, ziemniaków czy też całych owoców (ze skórką). Bez trudu pozyskamy też soki z ziół i warzyw liściastych, na przykład z kapusty.

To jednak jeszcze nie wszystko.
Przy pomocy wyciskarki można też przyrządzać oleje z orzechów i nasion oleistych oraz mleczka: migdałowe, sojowe czy kokosowe.

Jaką elektryczną wyciskarkę wybrać i kupić?

Wśród wyciskarek elektrycznych znajdziemy modele jednoślimakowe i dwuślimakowe. Tak zwany ślimak to element miażdżący użyte do produkcji soku surowce. Wyciskarki jednoślimakowe to urządzenia pionowe, a dwuślimakowe – poziome. Te drugie uznawane są za najlepsze do produkcji zdrowych soków. Wielbicieli soków z pomarańczy, mandarynek czy cytryn z pewnością ucieszy fakt, że można kupić wyciskarki przeznaczone specjalnie do wyciskania soków z cytrusów.

Wyciskarka wolnoobrotowa

Wyciskarki do owoców i warzyw to urządzenia wolnoobrotowe. Oznacza to, że działają one wolno – i jednocześnie dokładnie. Użyte do produkcji soku surowce, warzywa, owoce, zioła, ziarna i orzechy, poddawane są wolnemu miażdżeniu, dzięki czemu nie tracimy ich zawartości odżywczej: minerałów, witamin i enzymów.

Czy to wszystko?

Warto wiedzieć, że sok wyprodukowany w wyciskarce elektrycznej jest gęsty i zawiera drobinki miąższu. Ponadto większość modeli nie napowietrza soku podczas produkcji, dzięki czemu sok można przechowywać w lodówce.

A poza tym…

Wyciskarki wolnoobrotowe to urządzenia, które pozwalają także na przyrządzanie musów owocowych i warzywnych – zawdzięczamy to funkcji homogenizacji.

Wyciskarka jednoślimakowa (pionowa)

Wyciskarki elektryczne jednoślimakowe, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w jeden ślimak – element miażdżący. Znajdziemy je w dwóch wersjach:

   Z ostrzami. Takie urządzenia pozwalają na pozyskanie soku w szybszym czasie, jednak skutkuje to pozbawieniem go części składników odżywczych. Najlepiej nadają się do przyrządzania soków z warzyw korzeniowych, słabiej – do trawy pszenicznej czy roślin liściastych. Czas pracy wyciskarki jednoślimakowej z ostrzami jest nieograniczony.
   Bez ostrzy. Wyciskarki jednoślimakowe bez ostrzy pracują wolniej od urządzeń z ostrzami, ale dzięki temu sok, jaki produkują, zawiera wszystkie cenne dla naszego organizmu witaminy i minerały.

Wyciskarkę pionową można w trakcie używania wyłączyć i przepłukać wodą – bardzo przydatna funkcja, jeśli chcemy wyciskać soki z różnych surowców podczas jednej sesji.

Wyciskarka dwuślimakowa (pozioma)

Urządzenia dwuślimakowe wyposażone są w dwa równoległe, zazębiające się ze sobą wałki (ślimaki). Wyciskarki tego typu uznaje się za najlepsze z dwóch powodów:

 • Są wydajne oraz
 • Wyprodukowane w nich soki są pełnowartościowe.

Wyciskarki poziome mogą dodatkowo zawierać funkcje homogenizacji i mielenia.

Jak to jednak zwykle bywa, urządzenia takie mają też swoje wady.

Działają powoli i nieprzerwany czas ich pracy ograniczony jest do 30 minut. Ich czyszczenie jest też bardziej czaso – i pracochłonne niż w przypadku wyciskarek jednoślimakowych.

Wyciskarka elektryczna – moc urządzenia

Do wyciskania soku z miękkich warzyw i owoców wystarczy nam wyciskarka elektryczna o mocy 100 – 150 W. Warto wiedzieć, że moc silników w niektórych wyciskarkach może sięgać nawet 450 W.

Elektryczna wyciskarka do cytrusów

Elektryczne wyciskarki do cytrusów pozwalają na pozyskanie świeżego soku z grejpfrutów, mandarynek, pomarańczy i cytryn. Ich moc mieści się zwykle w przedziale od 20 W do 100 W. Pojemnik dołączony do takiego urządzenia ma pojemność od 0,2 l do 1l. Wyciskarki takie często stanowią element wyposażenia wielofunkcyjnych robotów kuchennych.

Sokowirówka czy wyciskarka elektryczna?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Czym różni się sokowirówka od wyciskarki?

Spójrzmy:

 1. Sokowirówki produkują duże ilości soku w stosunkowo krótkim czasie. Pozyskany sok jest klarowny. Jest też mocno natleniony, dlatego trzeba go wypić tuż po przyrządzeniu – nie nadaje się do przechowywania w lodówce. Sposób produkcji pozbawia go też wielu witamin i minerałów.
 2. Wyciskarki działają wolniej niż sokowirówki, jednak dzięki temu nie napowietrzają produkowanego soku. Dlatego też nie trzeba spożywać go od razu po przyrządzeniu. W zależności od rodzaju użytych produktów, można trzymać go w lodówce nawet do 72 godzin. Sok z wyciskarki jest gęstszy niż z sokowirówki i zawiera cząsteczki miąższu.

Tu mała uwaga. Niekiedy spotyka się wyrażenie „sokowirówka wolnoobrotowa”. Oczywiście to pomyłka. Sokowirówki to urządzenia wysokoobrotowe, a wyciskarki – wolnoobrotowe.

Dodatkowe udogodnienia

Jakie dodatkowe funkcje może zawierać elektryczna wyciskarka do owoców i warzyw?

 • Końcówki do homogenizacji, mielenia i przyrządzania makaronu.
 • Automatyczne odprowadzanie suchej pulpy.
 • Zmienny kierunek obrotów ślimaka, zapewniający bardziej dokładne wyciskanie soku.
 • Blokada kapania.
 • Specjalne, wymienne wałki do różnego rodzaju produktów.

Przepisy na soki z wyciskarki

Wyciskarki elektryczne umożliwiają przyrządzanie soków łączących w sobie zarówno owoce, jak i zioła i warzywa. Dzięki temu możemy produkować bomby witaminowe, które są nie tylko bardzo odżywcze, ale też po prostu pyszne.

Wystarczy zerknąć na tych kilka przepisów na sok z wyciskarki:

 • Sok Kubuś (jabłka, marchew, banan, a do tego pomarańcza, ananas, gruszka, melon i brzoskwinia),
 • Sok orzeźwiający (arbuz, mięta, jabłko, marchewka),
 • Zielony sok oczyszczający (imbir, ogórek, zielona papryka, jabłka, kapusta, szpinak),
 • Sok pomidorowy (pomidor, seler naciowy, sól, pieprz, ewentualnie cukier i sos tabasco).

Producenci i cena elektrycznych wyciskarek

Producenci, których wyciskarki cieszą się największym uznaniem wśród użytkowników, to między innymi Hurom, Zelmer, Green Star, Moulinex, Philips, Angel, Kenwood, Kuvings i Clarus. Cena najtańszej wyciskarki do cytrusów nie przekracza 40 złotych. Najdroższe elektryczne wyciskarki mogą kosztować nawet ponad 4000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here