Wyciskarka wolnoobrotowa

2
239

Świeże soki z owoców i warzyw są nie tylko zdrowe, ale także przepyszne. Urządzenia, które zdobyły ostatnio dużą popularność, wyciskarki, pomagają nam pozyskać z produktów maksymalną ilość witamin i składników odżywczych. Wyciskarka do soków wolnoobrotowa jest cicha, efektywna i pozwala na wyciskanie soku nawet z ziół. Jak działa? Czym różni się od sokowirówki? Czy warto ją kupić?

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa ?

Sok wyciskany przez wyciskarkę pozyskiwany jest dzięki wałkowi ślimakowemu. Obracając się, miażdży on włożone produkty, dzięki czemu sok wyciśnięty jest także z przestrzeni międzykomórkowych. Wolnoobrotowe wyciskarki do soków z owoców i warzyw dzielą się na jednoślimakowe i dwuślimakowe, a ich nazwa wzięła się od kształtu wałka.

  • Wyciskarka wolnoobrotowa jednoślimakowa – modele z ostrzami pracują szybciej, choć pozyskany sok pozbawiony jest części składników odżywczych; modele bez ostrzy pracują wolniej, ale sok zachowuje pełne wartości odżywcze.
  • Wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa – pracują powoli, przez co wyciskanie soku jest czasochłonne, jednak pozyskany sok zachowuje wszystkie wartości odżywcze, witaminy i enzymy.

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać i kupić?

Obecnie na rynku dostępne są wyciskarki wolnoobrotwe elektryczne i ręczne. Wyciskarki elektryczne pozwalają na uzyskanie większej ilości soku w krótszym czasie, natomiast wyciskarki ręczne to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują niewielkich ilości soku, na przykład dla jednej osoby. To urządzenia niewielkich rozmiarów i lekkie, dlatego można je nawet zabierać w podróż. Ciekawym rozwiązaniem są wyciskarki z funkcją jonizującą sok, co przedłuża jego trwałość.

Teraz kiedy już wiesz jaka wyciskarka wolnoobrotowa do soków jest najlepsza możemy przejść do rankingu!

Sokowirówka a wyciskarka – porównanie

Sokowirówka to urządzenie, które wyciska sok z produktów przy pomocy wirującego sita z ostrzami. Taki sok jest klarowny i nie zawiera miąższu. Trzeba go wypić zaraz po przyrządzeniu, gdyż szybko ulega napowietrzeniu, o czym świadczy tworząca się na powierzchni pianka. Sok z wyciskarek do owoców i warzyw zawiera miąższ, dzięki czemu jest bardziej odżywczy. Nie ulega też szybko utlenieniu i można przechowywać go przez jakiś czas w lodówce. Wyciskarki wyposażone są w silniki o mniejszej mocy, które pracują wolniej, dlatego emitują o wiele mniej hałasu.

Dodatkowe zalety wyciskarki

Wyciskarka do soków wolnoobrotowa radzi sobie doskonale z przygotowaniem soków z owoców jagodowych takich jak jeżyny czy maliny. Dodatkowo, umożliwia ona przyrządzenie musu (tak zwana opcja homogenizowania), a także wyciskanie soku z warzyw liściastych i ziół. Większość urządzeń tego typu można też wykorzystywać jako maszynki do mielenia mięsa, kawy czy orzechów.

Wyciskarka do cytrusów

Szczególnym rodzajem wyciskarek są wyciskarki do cytrusów. To urządzenia, dzięki którym przyrządzimy sok z takich owoców jak pomarańcze, cytryny czy mandarynki. Mają one formę sitka ze stożkiem, do którego przykładamy przekrojony na pół owoc. Przyłożenie owocu powoduje automatyczne włączenie się urządzenia. Stożek obraca się naprzemiennie w obie strony, co umożliwia wyciśnięcie całego soku zawartego w cytrusie.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Jak większość artykułów gospodarstwa domowego, wyciskarki mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje i udogodnienia, na przykład:

  • Automatyczne odprowadzanie miąższu (dzięki tej funkcji nie trzeba w trakcie robienia soku rozkładać urządzenia i wyjmować miąższu),
  • Blokada kapania,
  • Końcówki do mielenia kawy i mięsa czy do kręcenia makaronu,
  • Wymienne wałki ślimakowe,
  • Gumowe nóżki zapobiegające przesuwaniu się urządzenia.

Dla kogo wyciskarki do soków wolnoobrotowe?

Opinie dotyczące jakości soków z sokowirówek i wyciskarek są podzielone. Są osoby, które wolą bardziej klarowne soki uzyskane możliwie szybko i dla nich lepsze będą z pewnością sokowirówki. Jeśli jednak zależy nam na tym, by pozyskany sok był gęsty, jeśli chcemy wypróbować przepisy na soki z dodatkiem warzyw i ziół, a także jeśli mamy zamiar tworzyć musy owocowe, to wyciskarka będzie dla nas idealna.

Producenci i cena wyciskarek wolnoobrotowych

Do znanych producentów wyciskarek wolnoobrotowych do owoców nalezą Zelmer, Philips, Hurom, Bosch, Green Star, Angel i Moulinex. Cena wyciskarek do soków wolnoobrotowych zaczyna się od 300 złotych; najdroższe modele mogą kosztować nawet 2500 złotych.

2 KOMENTARZE

  1. Szukam wyciskarki, którą łatwo i szybko się czyści. Myślałam o wyciskarce Philips, ale jak zaczęłam szukać, to znalazłam test, w którym wymieniają jako wadę właśnie to, że się długo czyści 😀 Może ktoś ma jakąś inną propozycję?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here